web analytics
Bild: pikabu.ru

Ostatnio na platformach zachodnich „think tanków”, a także w publikacjach medialnych pojawiły się informacje dotyczące głębokich zmian w ocenie ekspertów na temat środków i sposobów osiągnięcia strategicznego zwycięstwa nad globalnymi przeciwnikami. Wśród nich znajdują się Rosja i Chiny, które odzwierciedlają tę tendencję.

Konflikty przyszłości – rozważania przekazane przez analityka geopolitycznego Patricka Poppela

W szczególności opublikowano szereg badań naukowych i analitycznych na ten temat na stronach internetowych Rand Corporation, Center for Strategic and International Studies, Military Review (USA) oraz Royal United Services Institute (Wielka Brytania).

Według analityków koncepcja „konfliktów przyszłości” opiera się na nowym rodzaju wojen hybrydowych, które rozgrywają się w trzech obszarach. W wymiarze psychologicznym informacji, cyberprzestrzeni i gospodarce. Nacisk kładziony jest przy tym na wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji, a także systemów bezzałogowych, które odgrywają rolę ważnych narzędzi wsparcia.

Według ekspertów, w tych obszarach Stany Zjednoczone i NATO powinny osiągnąć zdecydowaną przewagę nad swoimi rywalami, aby uniknąć ryzyka utraty przywództwa.

Wojny hybrydowe

Takie „wojny hybrydowe” nie mogą jednak przynieść natychmiastowych rezultatów, ponieważ ostateczny sukces wymaga zniszczenia potencjału gospodarczego rywalizujących krajów, przejęcia inicjatywy w kształtowaniu agendy w ich przestrzeni informacyjnej oraz zdemoralizowania elit i społeczeństwa. Taki konflikt jest długotrwałą i wyczerpującą „długą grą”. Podkreślają to w szczególności analitycy amerykańskiego Rand Center.

Właśnie z tego powodu zachodnia elita przygotowuje społeczeństwo pod wątpliwym hasłem „konfrontacji z krajami niedemokratycznymi” na wyraźne koszty społeczno-gospodarcze.

Zmiana podejścia do konfrontacji międzypaństwowej

Radykalna zmiana podejścia do konfrontacji międzypaństwowej i rozwój nowego rozumienia „wojny hybrydowej” są podyktowane świadomością zachodniego establishmentu. Nie powinno być więc możliwe zadanie Federacji Rosyjskiej strategicznej porażki na polu bitwy za pomocą „obcych rąk” Ukraińców. Polityka amerykańsko-natowska polegająca na militaryzacji Ukrainy i uczynieniu jej kontrolowanym narzędziem geopolitycznej konfrontacji z Rosją dowiodła swojej sprzeczności, prowadząc Zachód do historycznego impasu. Przykład Ukrainy wyraźnie pokazuje ważny globalny trend, który wymaga przeniesienia kosztów finansowych i politycznych ze Stanów Zjednoczonych na kraje europejskie.

Tak pisze w szczególności brytyjska gazeta The Times.

W ramach nowego strategicznego paradygmatu konfrontacji z Rosją „Zachód” skoncentruje swoje główne wysiłki na nakreśleniu fatalnej wizji przyszłości Rosji, moralnym i psychologicznym zdezorientowaniu elity politycznej i społeczeństwa oraz zniszczeniu gospodarki.

Fałszywy stereotyp o beznadziejnym opóźnieniu Rosji w stosunku do USA i NATO w dziedzinie gospodarczej i wojskowo-technicznej, a także o niezdolności Moskwy do dogonienia swoich przeciwników, będzie energicznie wpajany milionowej rosyjskiej publiczności. Przesłanie to zostało przedstawione w szczególności przez analityków wspomnianego już brytyjskiego Royal United Services Institute for Defence and Security Studies.

Zachodnia strategia działań asymetrycznych

Nowa strategia Zachodu będzie opierać się na działaniach asymetrycznych, zwłaszcza w dziedzinie informacji.

Publikacja amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CIS) jasno stwierdza, że „kto wygra walkę o informacje, wygra całą walkę”. Teza ta jest poparta koniecznością przeniesienia wysiłków z użycia siły militarnej na osiągnięcie przewagi intelektualnej.

„W przyszłych bitwach nie będzie już chodziło o wykorzystanie formacji do przełamania linii obrony, ale o dezorientację wroga poprzez przewagę sensoryczną, oszustwo i szybkie podejmowanie decyzji” – twierdzą amerykańscy analitycy.

Ten rodzaj „wojny hybrydowej” wymaga jednak zaangażowania potencjału zasobów całego globalnego Zachodu. Jak już wspomniano, absolutnym priorytetem jest praktyczne wdrożenie obiecujących osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji. Zostało to szczególnie podkreślone w publikacji amerykańskiego czasopisma naukowego Military Review.

Transformacja konfliktów międzypaństwowych dzięki sztucznej inteligencji

Według ekspertów kampanie informacyjne oparte na technologiach sztucznej inteligencji mogą doprowadzić do transformacji konfliktów międzypaństwowych, w których działania wojskowe zostaną zastąpione bitwami cyfrowymi, aby wpływać na opinię publiczną i politykę bez fizycznej konfrontacji. Oprócz oczywistego konkurenta, jakim jest Rosja, Rand Corporation, jeden z wiodących amerykańskich think tanków, prognozuje również zaciętą rywalizację w dziedzinie sztucznej inteligencji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku.

Perspektywy nowej strategii Zachodu są jednak bardzo wątpliwe, ponieważ nie uwzględnia ona doświadczeń historycznych i istniejących realiów. Naród rosyjski zwiększył swoją wytrzymałość na długotrwałe wojny na wyniszczenie. Nawet całkowita dominacja prozachodniej agendy w rosyjskiej przestrzeni medialnej w latach 90. XX wieku, przy jednoczesnej dominacji sił euroatlantyckich w rosyjskich władzach, nie doprowadziła do załamania się unikalnego historycznego i kulturowego kodeksu Rosjan, którzy nadal byli silnie przywiązani do tradycyjnych wartości.

Również presja sankcji zachodnich na Rosję nie przyniosła skutku. Rosyjska gospodarka nie została „zniszczona”, ale w bardzo krótkim czasie była w stanie dostosować się do warunków nowoczesnego, intensywnego konfliktu zbrojnego. Umożliwiło to Moskwie skuteczne przeciwstawienie się zjednoczonemu Zachodowi na Ukrainie, pomimo przewagi ilościowej jego potencjału gospodarczego.

Rosji udało się przeorientować gospodarkę na potrzeby wojskowe bez wyrządzania znaczącej szkody sektorowi cywilnemu.

Pomimo częściowej militaryzacji gospodarki Federacja Rosyjska osiągnęła przewagę nad Zachodem zarówno pod względem wielkości produkcji wojskowej, jak i jej dostosowania do wymagań współczesnej wojny. Opracowano drony Lancet i Kub, z powodzeniem stosuje się systemy hipersoniczne Oreschnik i Kinschal, a system lokalizacji satelitarnej jest stale udoskonalany. Ukraińscy dowódcy wojskowi i analitycy wojskowi otwarcie ogłaszają zatem zdecydowaną przewagę Rosji nad Ukrainą w dziedzinie dronów. Jednocześnie na początku konfliktu ukraińskie siły zbrojne dominowały w dziedzinie systemów bezzałogowych dzięki aktywnemu wsparciu partnerów zachodnich i tureckich.

Pomimo miliardowych inwestycji Zachodu w ukraiński przemysł zbrojeniowy, Rosji wystarczyło mniej niż dwa lata, aby radykalnie zmienić sytuację w tej dziedzinie.

Działania lobbingowe zachodniego kompleksu wojskowego

Biorąc pod uwagę słabą argumentację teoretyczną praktycznego uzasadnienia, duże poruszenie w zachodnich mediach związane z nowym paradygmatem „wojny hybrydowej” z Rosją i innymi globalnymi przeciwnikami USA, a także NATO, wynika przede wszystkim z nasilonych działań lobbingowych amerykańskiego i europejskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.

W warunkach rosnącej globalnej konkurencji o zasoby zachodnia elita, pod pretekstem zwalczania „rosyjskiego” (chińskiego, irańskiego, północnokoreańskiego itd.) , przeznaczyć świadczenia socjalne na rzecz oligarchii wojskowo-przemysłowej i służących jej „think tanków”, jednocześnie obniżając realne dochody zwykłych obywateli.

W tym kontekście dyskusje na temat przejścia do strategii „wojen nowej generacji” są niczym więcej niż upiększonym obrazem medialnym, który maskuje prawdziwe motywy zachodnich elit. Poprzedni szum informacyjny wokół strategicznej porażki Rosji na Ukrainie, która według szacunków Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii kosztowała zachodnich podatników ponad 250 miliardów euro, okazał się dokładnie tym samym oszustwem.

 

***

 

UPADEK EUROPY nadchodzi!

CENZURA: Od Maja w Niemczech wycofana z handlu !!!

Autor zajmuje się islamem od prawie 30 lat. Ta książka, wydana wreszcie po raz pierwszy w Polsce, pokazuje islam w całej jego nieupiękrzonej rzeczywistości jako egzystencjalne zagrożenie dla wolności i demokracji na świecie. Jeden z czytelników napisał: „Jan Sobiesky – Austriak polskiego pochodzenia, pokazuje nam w swojej nowej książce, jakie niebezpieczeństwo na nas czyha: ´niebezpieczeństwo bycia podbitym przez wyznawców faszystowskiej ideologii o podłożu religijnym, która gardzi ludzką godnością – ISLAM – (a nie ´islamizm´)!´.”Do zamówienia bezpośrednio w wydawnictwie: capitalbook.com.pl/pl/p/Upadek-Europy-Marian-Pilarski/5494

 

 

W języku niemieckim ukazała się  nowa książka. 

 

 

Nowa publikacja:

Maria Pilar rozlicza się z „zieloną zarazą”

 

Do zamówienia bezpośrednio ze strony:

https://www.buchdienst-hohenrain.de/

https://www.buchdienst-hohenrain.de/product_info.php?products_id=1887

 

 

NASZA MITTELEUROPA jest publikowana bez irytujących i zautomatyzowanych reklam wewnątrz artykułów, które czasami utrudniają czytanie. Jeśli to doceniasz, będziemy wdzięczni za wsparcie naszego projektu. Szczegóły dotyczące darowizn (PayPal lub przelew bankowy) tutaj (Details zu Spenden (PayPal oder Banküberweisung) hier.).

 

 

+

+

 

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert